Masaż Abhyanga

Mazaż Abhyanga jest zabiegiem terapeutycznym należącym do tradycji ajurwedyjskiej (systemu medycyny indyjskiej).

Odwołuje się także do wiedzy na temat punktów marma (punktów witalnych) i nadis (kanałów energetycznych) rozmieszczonych w ciele człowieka. To wspaniały masaż całego ciała, od ” stóp do głowy”. Polega na jego olejowaniu całego ciała poprzez masaż z dobraną indywidualnie aromaterapią.

Masaż Abhyanga poleca się zwłaszcza osobom, które borykają się z osłabioną odpornością. Technika wspomaga układ krwionośny i limfatyczny, stymuluje skórę i mięsnie, lifting, regenerację komórek oraz eliminację toksyn. Doskonale usuwa napięcia kojąc układ nerwowy i równoważąc go.

Masażu Abhyanga, czyli masaż całego ciała

Opiera się na filozofii i przekonaniu, że ludzki organizm tylko wtedy będzie zdrowo funkcjonował, jeśli dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne człowieka pójdą w parze. Gdy zabraknie jednego, drugie też zacznie szwankować. Masaż ajurwedyjski Abhyanga ma za zadanie pomóc zachować tę duchowo-fizyczną równowagę w organizmie. Dzięki masażowi Abhyanga energia ma więc wrócić do poddającej się mu osoby, a jej organizm mają opuścić wszystkie toksyny.

Jak głoszą nauki indyjskich mędrców, twórców masażu Abhyanga sprzed tysięcy lat, w naszym organizmie znajdują się kanały energetyczne, przez które przepływa energia. Kanały krzyżują się w siedmiu ośrodkach w ciele – w tak zwanych czakrach. Czakry odpowiadają za odbieranie i przechowywanie energii oraz umożliwiają korzystanie z niej.

Według medycyny ajurwedyjskiej wyróżniamy czakry. Są to:

  • czakra splotu słonecznego – znajduje się na wysokości około dwóch palców nad pępkiem
  • czakra korzenia – umiejscowiona w okolicy kości ogonowej• czakra sakralna – w górnej części kości ogonowej
  • czakra serce – umiejscowiona w mostku – na samym środku klatki piersiowej
  • czakra gardła – między jamą gardła a krtanią
  • czakra trzeciego oka – znajduje się na środku czoła
  • czakra korony – umiejscowiona na czubku głowy

Według medycyny ajurwedyjskiej, bardzo ważne jest dbanie o jak najwyższy poziom energii w organizmie. Należy nie tylko zdrowo się odżywiać, pracować nad swoją kondycją fizyczną, ale również poddawać się masażom, dzięki którym zmagazynowana w czakrach energia dłużej utrzyma się w organizmie. I jednym z takich sposobów jest właśnie masaż Abhyanga.